Mobile menu
روز شمار تاسیس دانشگاه: 3684 روز

هفته معلم

بمناسبت هفته معلم،  جلسه ای  پیرامون  مسئله  حجاب  و عفاف برای اساتید خانم موسسه آموزش عالی تاکستان برگزار گردید. در این جلسه که  معاونت فرهنگی و دانشجویی ، استاد  پیرکاری  و مسئول  فرهنگی حضور داشتند، به لزوم رعایت حجاب از سوی اساتید تاکید شد

در ابتدا معاونت فرهنگی و دانشجویی آقای طاهرخانی به جنبه حجاب از دیدگاه قرآن، احادیث و ادیان الهی پرداختند و آیه 59 از سوره مبارک احزاب که درمورد پوشش و حجاب زنان است را برای حضار قرائت کردند :

 یا أَیُّهَا النَّبِیِّ قُل لِأَزواجِکَ وَبَناتِکَم نِسإ المؤُمنیِنَ یُدنینَ عَلَیهِنَّ مِن جَلابَیِبِهنَّ ذلِکَ أَدنی یُعرِفنَ فَلا یُؤذَینَ وَکانَ اللهُ غَفُورا رَحیماً؛   ای پیامبر به به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو (هنگام خروج از منزل) چادرهای مشکی خود را بپوشند. این کار برای اینکه (عفت و پاکدامنی) شناخته شوند و مورد آزار و اذیت (افراد لاابالی و هرزه) قرار نگیرند بهتر است (و اگر تا کنون خطا و کوتاهی در زمینه عدم رعایت حجاب از آنها سرزده است ) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.                              

مسئله پوشش  و حجاب  در جامعه،  حجاب  در قرآن،  اصل  فلسفه حجاب،  آثار حجاب،  آثار منفی بدحجابی ( اختلالات روانی،

بی علاقگی به ازدواج، افزایش مقدار طلاق) مواردی بود که معاونت فرهنگی و دانشجویی توضیح مختصری را درباب هر کدام فرمودند.   سپس استاد پیرکاری نیز به جنبه عقلانی حجاب از دیدگاه قرآن پرداختند. ایشان حجاب زنان در ایران را به دوره قبل اسلام  مرتبط دانستند و اینکه زنان ایرانی قبل اسلام نیز حجاب داشتند مستنداتی را ارائه دادند. در واقع پوشش زن ایرانی در تمام دوره ها هم با آموزه های دینی سنخیت داشت و موجب حفظ عفاف و پارسایی او می شد، و هم متناسب با شان و شخصیت قابل احترام وی بود تا برای حضور در جامعه مشکلی نداشته باشد. ایشان نقش خانواده را به عنوان اولین محیط رشد و نمو فرزند، در شکل گیری و تکوین عادات او بسیار مهم دانستند. حجاب و عفاف یک امر تربیتی مرتبط با خانواده است

 در ادامه رحمانی مسئول فرهنگی مقررات مرتبط به رعایت حجاب و عفاف توسط اساتید را یادآور شدند و از اساتید به خاطر رعایت این مقررات قدردانی گردید.

در پایان به مناسبت هفته معلم از اساتید به صرف ناهار پذیرایی گردید و هدایا و لوح تقدیر نیز به آنها اهدا گردید.